StarCraft II  |  StarCraft Encyklopedie  |  Diablo III

StarCraftCZ.com

StarCraftCZ.com banner
Aktuálně ze světa SC:  Soutěž o knížku StarCraft II: Flashpoint (číst)

Rasy » Terran » Hrdinové » Jim Raynor

V době první zergské invaze na Mar Saru byl zde Jim Raynor Konfederačním maršálem. Navzdory hrdinnému boji proti vetřelcům a záchraně mnoha životů byl Jim zatknut Konfederačními silami pod záminkou zničení Konfederačního majetku na stanici Backwater. Když byl osvobozen Arcturusem Mengskem a jeho anti-konfederační revolucionářskou skupinou Synové Korhalu, rozhodl se Raynor bojovat po jejich boku.

 

Mengskova touha po síle a absence jakýchkoli zábran začaly brzy Raynora trápit. Nakonec, Mengskovo zrazení jeho vlastní poručice Sarah Kerrigan a jeho bezcitné manipulování se Zergy, aby mohl napadnout Konfederaci, bylo horší než tyran, kterého Raynor přísahal, že sesadí. Raynor vedl povstání v řadách Synů Korhalu a zajal Mengskovu osobní admirálskou loď – Hyperion, spolu s malou flotilou lodí. Během pokusu o záchranu Kerrigan ze spárů Zergů se Raynor střetnul s Protossy a získal velký respekt vůči statečnému Exekutorovi Tassadarovi. Raynorova klamná čest vedla k upevnění pouta mezi Tassadarem a temným templářem Zeratulem.

 

"Zejtra to asi, miláčku, nebude. S armádou na krku se to asi ani nestane. Ale buď si jistá: Jsem to já, kdo tě jednoho dne zabije. Uvidíme se."

 

Jim Raynor v baru na Mar SařeRaynor a jeho vojáci bojovali bok po boku Protossů v několika kampaních a sehráli klíčovou roli v boji proti invazi United Earth Directorate. Hříčka osudu přistihla Raynora krátce spolupracujícího s Mengskem a Královnou čepelí (Queen of Blades) – stvořením, které vytvořil zergský Overmind ze Sarah Kerrigan. Ačkoliv tito dva tyrani bojovali proti stejnému nepříteli, byla to jen otázka času, než se jejich křehké pouto rozpadne. Nakonec to byla Kerrigan, která se obrátila proti svým bývalým spojencům a zasadila první ránu. Díky této zradě zemřela spousta přátel Jima Raynora.

 

Raynor tomuto masakru unikl a přísahal, že se jednoho dne pomstí. Avšak přes plnou sílu zergského Roje a obrovských psionických schopností Královny čepelí se jeho šance zdály být více než malé. Vysílen a zmaten se Raynor nakonec vrátil do terranského vesmíru a vedl odboj vůči rozšiřující se moci Arcturuse Mengska a jeho terranské Dominion. Po léta se nedařilo bojovat. Arcturus Mengsk používal jeho nejsilnější zbraň – rétoriku, média a propagandu – k minimalizování Raynorových snah.

Pro mocnou terranskou Dominion zůstávají Raynorovi „Raiders“ veřejným nepřítelem číslo jedna. Mengsk vzhlíží k Raynorovi jako k výzvě své autority. Avšak, Mengsk si je také vědom, že zabitím Raynora by z něj stvořil mučedníka, tudíž jej pořád udržoval ve stavu prchající zvěře, odmítající mu jakýkoliv výdech a nabrání nových sil.

Léta šarvátek s nevyčerpatelnými zdroji Dominionu ořezaly Raynorovi síly na pouhé stíny sebe samých. Raynor musel hledat útočiště u občasných žoldáckých prací jen proto, aby získal dostatek prostředků na opravu a vyzbrojení na krátkou dobu. Aby si udržel svoji pozici, znamenalo to pro něj v budoucnu další žoldácké práce. Svoboda není zadarmo.

Jim Raynor v bojovém obleku Jak se zdá, tak v dnešní době Raynor ztrácí víru: hodně pije a Kerriganino zajetí Zergy si dává za vinu. Jeho nenávist vůči Arcturusovi Mengskovi se stala bolestivou ranou. Raynorův první důstojník, Matt Horner, pořád věří v revoluci a v Raynora, i když dokonce některé Raynorovy pochybnosti se rozšiřují i do jeho posádky. Horner toho udělal hodně, aby zajistil fungování všeho po ty roky, vždy měl víru v to, že se Raynorův vrozený heroismus znovu projeví a povede rebely k vítězství.


Raynor je dobrý velitel a excelentní taktik, i když mu chybí jakýkoliv trénink v této oblasti. Své dovednosti se naučil zkušenostmi, a proto se necítí být svázán zásadami toho, co říká „kniha“ a myslí si, že je to špatně. Raynor zřídkakdy plánuje věci do hloubky, ale má úžasnou schopnost improvizovat a obrátit situaci čímkoliv, co má zrovna po ruce.

 

Raynor má také pochmurnou minulost. Je známým společníkem notorického trestance Tychuse Findlaye. Oba sloužili v 321 Colonial Rangers Battalionu „Heaven’s Devils” během válek Konfederace a Kel-Morianu, téměř před dvaceti lety. Jejich první setkání proběhlo ve Fort Howe na Turaxis II, kde si zrovna Findlay odseděl tříměsíční trest v nápravném zařízení za útok na nadřízeného důstojníka.

 

"Hádam, že byste nebyli členové Konfederaci, kdybyste byli k něčemu."

 

V poslední fázi Válek cechů byli Raynor a Findlay obviněni ze zabití během nešťastné mise na Turaxisu II. I když sami věděli, že jejich nadřízení byli přímo vini za katastrofální selhání mise a následná úmrtí. Oba dva brzy poté uprchli z armády, dobře si byli vědomi, že už nikdy nebudou mít čestný soud, kdyby to mělo znamenat pokažení reputace Konfederačních velících důstojníků. Po léta spolu byli psanci, dokud nebyl Findlay dopaden Konfederačním soudem a odsouzen k životu v kryogenním vězení. Jak se dokázal Raynor vyhnout Findlayově osudu a získat práci jako maršál není přesně známo.

 

Dabér postavy ve hře: Robert Clotworthy (nar. 24. 10. 1955)

Copyright © 2007-2020 Jata & Jetro | Administrace
Legacy of the Void, Heart of the Swarm, Wings of Liberty, StarCraft: Ghost are trademarks, and Battle.net, StarCraft, Brood War and Blizzard Entertainment are trademarks or registered trademarks of Blizzard Entertainment, Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.