StarCraft II  |  StarCraft Encyklopedie  |  Diablo III

StarCraftCZ.com

StarCraftCZ.com banner
Aktuálně ze světa SC:  Soutěž o knížku StarCraft II: Flashpoint (číst)

Rob Pardo odpovídá na otázky fanstránek v rámci EPT2009

 

První otázka je ohledně Battle.net. Když klikneme pravým myšítkem na jméno hráče, budeme ho moci utišit nebo mu poslat tichou zprávu?
Jasně, určitě. Představte si to jako analogii k Warcraftu 3. Teď si přesně nevybavuju, jak to tam chodí, ale určitě je tam nějaký způsob, jak pomocí pravého tlačítka poslat tichou zprávu.

Jak moc jsi se hrou v tento okamžik spokojený a je tu něco, co bys rád změnil nebo přidal, ale nemůžeš například kvůli času?
Jestli bych něco změnil? Je spousta věcí, které se ještě změní. Ale jednou z těch největších výzev je právě teď pořádné sestavení Terranů. Ovšem to je něco, čím si prochází každá hra v této fázi vývoje. Pak jsou tady feature levely a myslím, že se těmi budeme hodně spokojeni.
Pořád si budeme říkat, jo, kdyby to bylo vyšlo s touhle jednotkou, to by bylo fajn. Nebo, jo, kdyby to bylo vyšlo s tímhle levelem, to by bylo fajn. Ale to není otázka času. Je pravda, že kdybychom měli ještě tři měsíce, přidali bychom třeba nějakou jednotku. Během tvůrčího procesu padne spousta nápadů a některé se prostě neosvědčí tak, jak se předpokládalo. Párkrát je vyzkoušíme v praxi, ukáže se, že to tak docela nefunguje, a pak jsme trochu smutní, protože nám ty nápady předtím připadaly super. Ale naštěstí ty nápady nemusíme zahazovat kvůli nedostatku času.

Co se týče jednotek, kolik animací portrétů plánujete, že bude každá jednotka mít?
Páni. Tak to nemám tucha. :)
Tak jestli jich bude tak čtyři pět, nebo spíš dvě tři?
Přiznám se, že si fakt nejsem jistý. To je otázka pro naše umělecké oddělení. :)

Je ve SC2 něco, na co jsi obzvlášť pyšný, že jsi udělal úplně sám?
No, spousta práce je tady—
--týmová? Jasně. Ale je tady něco, na co jsi extra pyšný jako na svůj vlastní přínos hře? Nějaká jednotka, či herní mechanika nebo jakýkoliv jiný nápad.
Přispívám svou troškou ke všem hrám. Na této úrovni už se to posuzuje docela těžko. Nějaký můj vlastní přínos hře tam určitě je, ale já o tom už ani takhle nepřemýšlím, protože to funguje tak, že třeba já měl původní nápad, pak k tomu někdo něco přidal, a už z toho vznikla ta týmová práce. Párkrát můj přínos spočíval třeba v tom, že jsem jen něco vyladil. Třeba jsem řekl, že by bylo dobrý, kdybychom ještě nějakou jednotku takhle a takhle upravili.
Jasně. A jaký svůj přínos tedy považuješ za nejlepší?
Těžko říct. Vážně jsem se naučil o tom takhle nepřemýšlet. Velká část mého přínosu se odehrála hned na začátku, protože jsem byl hlavním designérem hry, ještě než na scénu přišel Dustin. Ale pořád platí to samé. Třeba jsem měl původní vizi a rozšiřoval ji, ale výsledek je práce několika lidí. Ovšem třeba takový single player obsahuje řadu nápadů, se kterými jsem přišel já a úzký okruh lidí. Takže v tom bych spatřoval jednu z těch větších částí svého přínosu v raném vývoji. Například původní návrhy jednotek vycházejí z toho, jak jsem je já a můj úzký kolektiv nakreslili. Například skákání z útesů. Ale každý původní nápad se postupně hodně promění a je to zase kolektivní dílo.

Kolik herců se podílelo na dabingu dialogů?
Teda vy se těch čísel fakt nebojíte. :) Tuhle otázku byste měli poslat do oddělení zvuku. Nerad bych hádal, ale když vezmu všechny jednotky…
Jde mi hlavně o mluvící postavy ve hře.
O tom mluvím, ale vážně nechci hádat. Tahle čísla neznám ani v případě prvního StarCraftu a Warcraftu III. To by právě věděli naši zvukaři. Ale stává se, že jeden herec nám namluví hned několik jednotek, ale v kampani vždy jeden herec mluví jen jednu postavu. Mohl bych si spočítat jednotky ve hře a postavy v kampani, ale i tak by to byl jen hrubý odhad. Mohl bych běžet za Russellem a zeptat se ho, jak jsem s tím odhadem blízko. Ale vážně nevím.

Zůstaňme u single playeru. Podílel ses už na prvním StarCraftu, a když se podíváme na bonusové levely, Dark Origins, Resurrection, můžeme spatřit jakousi předzvěst budoucích událostí. Měli jste už tehdy konkrétní plán, a pokud ano, drželi jste se jej nakonec?
Konkrétní plán jsme neměli. Měli jsme pár nápadů a jakousi představu, kudy se příběh asi bude ubírat. A když jsme dělali Dark Origins, opravdu jsme chtěli nastínit budoucí kapitoly. Ale tehdy jsme ještě neměli přesný plán, jakým směrem se bude ubírat příběh SC2. Vycházíme z toho, že Brood Wars vyšly skoro před jedenácti lety, a když jsme si sedli nad příběhem SC2, všechno to staré jsme oprášili. Viděli jsme, kde to skončilo, viděli jsme, kam jsme měli namířeno, vzali jsme v potaz i knižní zpracování univerza StarCraftu. Taky jsme se pobavili o příběhu SC: Ghost a o tom, kudy jsme ho chtěli vést. A to jsme použili jako základní stavební kameny. Takže jsme měli takovou mlhavou představu, vyhrnuli jsme si rukávy, jak to vždycky děláme, a začali jsme se bavit o tom, jaké významné momenty chceme zpracovat, jaké hlavní postavy ve hře chceme mít, a z toho jsme tak nějak uvařili hlavní dějovou linii.

Můžeš nám prozradit něco o editoru misí?
No, můžu vám říct něco obecného, abyste měli rámcovou představu. Těžko vám dám výčet všech triggerů, co tam máme. :) Na editor misí jsme opravdu pyšní, dali jsme si na něm záležet. Chtěli jsme, aby lidé mohli dělat mody stejně jako pro Warcraft III. Když jsme viděli, co všechno se pro Warcraft III udělalo, chtěli jsme tvůrcům map poskytnout stejnou podporu. Také jsme udělali lepší kompatibilitu s Battle.netem, aby se líp vyhledávaly vlastní mapy. O tom jsme povídali i na BlizzConu. Chceme tvůrce map podporovat a zařídit, aby bylo na Battle.netu vidět, které mapy jsou zrovna populární.

Bude možné pozvat přítele online, aby se podíval na můj záznam hry, nebo aby byl divákem u stejné hry?
Určitě to uděláme pro diváky zápasů, stejně jako jsme to udělali u StarCraftu a Warcraftu III. Tam byl režim diváka, mohli jste se dívat na stejné zápasy, on mohl sledovat tvoji hru, ty jsi mohl sledovat jeho… To všechno zůstane. U hodnocených zápasů to ale nepůjde, aby se tam přes diváky nepodvádělo.
Co se záznamů týče, něco takového snad bude. Rozhodně bychom to v budoucnosti rádi udělali.

Bude Battle.net opravdu plně zadarmo, nebo tam budou nějaké speciální zpoplatněné funkce, které ale nebudou klíčové?
To bude záležet na regionu. Ale jelikož vy všichni jste z Evropy… v podstatě to bude hodně podobné tomu, jak to fungovalo v minulosti. Většina Battle.netu, vlastně celý Battle.net, je pro Severní Ameriku a Evropu zdarma, v Asii je situace trochu jiná. Budou ale určité funkce, které budou zpoplatněné, jako třeba… vezměte si  WoW a to, jak funguje mimo rámec předplacených karet. Máme tam třeba stříbrné transfery a další přídavné služby. Podobně to bude i u Battle.netu, ale jinak chceme, aby si hráč mohl hru užít naplno se vším obsahem už jen díky tomu, že si ji koupí.  

Mnozí hráči by chtěli VOD (video on-demand) a některé hry jako třeba GTA 4 pomáhají hráčům vytvářet svá vlastní VOD. Plánujete udělat nějakou aplikaci pro tvorbu VOD i v SC2?
Jednu takovou funkci jsme udělat chtěli, ale nakonec jsme se rozhodli proti. Vlastně se vracím k té předchozí otázce o herních záznamech. Možná to uděláme v datadisku nebo v nějakém patchi, ale v základní hře to určitě nebude.

Do Warcraftu byly nedávno implementovány achievementy. Dá se předpokládat, že to samé máte v plánu i pro SC2 a Battle.net? Bude to jen pro Battle.net, nebo i offline?
Achievementy budou jak pro single player, tak pro Battle.net. Ale aby se vám achievementy pro single player započítaly, budete muset být připojeni na Battle.net.
Takže budeme moct hrát i kampaň online?
Ano.
A to půjdeme na Battle.net a tam zvolíme single player, nebo jak to bude fungovat?
Představa je taková, že chceme přesvědčit většinu hráčů, aby byli připojeni na Battle.net, i když hrají single player, a měli tak přístup ke komunitě. Pro samotné hraní to ale nebude nutné, takže můžete hrát offline, ale rádi bychom hráče přiměli k tomu, aby se vždy přihlásili. Třeba když hraješ multiplayer 2v2 a tvůj kamarád hraje single kampaň, pořád se uvidíte a budete si moct posílat zprávy. Snažili jsme se tomu přizpůsobit herní rozhraní.
Bude možné hrát i přes LAN? První StarCraft je díky tomu hodně známý.
Nemáme v plánu podporovat LAN pro SC2. Multiplayer bude pouze přes Battle.net.
Takže podobný přístup jako v případě Diabla III?
Ano, tak.

Někde padla zmínka o tom, že ve Wings of Liberty bude možné hrát i misi za Protosse. Můžete to potvrdit?
Kampaň Wings of Liberty je z 95 % terranská, ale bude tam i taková vedlejší dějová linie, která se bude týkat Protossů. Takže pár misí tam za ně bude.
A kolik těch misí asi bude?
To vám neřeknu, ale bude to malé číslo. Rozhodně malé v porovnání se zbytkem kampaně za Terrany. Je to takový drobný příběh.

Když už se bavíme o tom internetovém připojení, zmínil jsi, že LAN nebude podporována, takže budeme muset být připojeni na internet pro většinu funkcí. Jaké bude vyžadováno minimální připojení na internet? Bude stačit třeba dial-up?
To je dobrá otázka. Bohužel ale nevíme, jak to bude, ještě to není definitivní. Ale budeme se snažit vše zařídit tak, aby to fungovalo i pro pomalejší druhy připojení.
Nebojíte se, že kvůli tomu přijdete o potenciální hráče?
Určité riziko tu je, ale v podstatě je to to samé jako s minimální grafickou kartou. Děláme průzkumy trhu a snažíme se zjistit, co používá většina lidí, aspoň 90%. Určitě nebude vyžadován broadband.

Máte v plánu něco jako StarCraft TV nebo LIVE přenosy s komentáři?
To jako jestli budeme dělat nějaké akce pro SC2?
Například.
Určitě. Něco podobného jsme dělali pro Warcraft 3 a World of Warcraft, takže plánujeme podporovat i SC2 minimálně tak jako předchozí hry, jestli ne víc.

Bude možné uspořádat turnaj pouze třeba pro členy určité gildy?

Ze začátku rozhodně ne, ale máme v plánu něco podobného udělat v budoucnu. Takový soukromý systém turnajů.

Co StarCraft 2 a konzole? Jak vysoká je šance, že hra vyjde i na tyto platformy?
Nulová. Náš přístup k tvorbě her je takový, že se je snažíme udělat pro všechny platformy, pro které má ta daná hra smysl. Prostě si myslíme, že není možné převést RTS – tedy rozhodně ne ten typ RTS, který děláme my – na konzole. V minulosti jsme to zkoušeli, třeba s prvním StarCraftem na Nintendo 64. Fungovalo to, bylo to hratelné, ale ta hratelnost byla diametrálně jiná než na PC, a my prostě nechceme, aby ten rozdíl byl takový.
Takže jenom pro PC a Mac?
Ano.

Mnoho hráčů původního StarCraftu se rozhodlo nevyužít služeb Battle.netu a místo toho hráli přes iC Cup. Budete podporovat iC Cup v případě SC2?
Ne. To je i další z důvodů, proč nepodporujeme LAN. Chceme, aby všichni hráli přes Battle.net, a chceme, aby to pro ně byl skvělý zážitek. Pokud je nějaký důvod, proč lidé nemají rádi Battle.net, tak to chceme napravit, aby s ním všichni byli spokojeni.
Někteří používají i různé modifikace Battle.netu, které běží na vašem enginu.
Jo, a to je ještě horší. Tomu se říká pirátská služba. :)

Jak to bude se záznamy her? Bude na Battle.netu nějaká služba, že hráč jen někam klikne, a jeho replay se nahraje na server Battle.netu nebo na YouTube nebo něco podobného?
Rozhodně na Battle.netu chceme udělat něco takového, vytvořit nějaký systém záznamů.
Myslel jsem rovnou jako video, aby to mohl vidět každý.
Tak to nemáme. Nemáme možnost záznamy konvertovat na soubory .avi nebo tak něco. Ale bylo by to fajn. Spíše se chceme zaměřit na napravení toho problému, který měl Warcraft III. Tam byl problém s verzemi hry, takže když si někdo udělal záznam, pak hru opatchoval, ten záznam už nešel spustit. To chceme rozhodně u SC2 napravit. Na verzi hry už nebude záležet, všechny replaye budou kompatibilní se všemi verzemi.

Když už jsme narazili na ty modifikace Battle.netu od třetích stran, ty používaly trochu jiný systém žebříčků než původní Battle.net, což bylo hodně populární. Plánujete pro nový Battle.net stejný systém žebříčků?
Pro nový Battle.net máme úplně nový systém žebříčků. Ale pokud jde o ty třetí strany, nevadí nám, když si dělají vlastní žebříčky, ale chceme, aby je měli na našem Battle.netu. Takže budou hrát přes Battle.net a výsledky se jim budou zaznamenávat do jejich vlastních systémů. S tím nemáme problém. Bude to trochu jiné, z minula jsme se pár věcí přiučili.

A poslední otázka? Dej si záležet. :)
Tak se zeptám na single player. Jak dlouhá bude celá kampaň? Na vašich stránkách jsem se dočetl, že to bude nějakých 40 misí.
Bude to o hodně víc. Každá kampaň bude čítat asi 30 misí. První kampaň je asi tak dlouhá jako první StarCraft za všechny rasy. Rozdíl bude v tom, že mise si teď vybíráte sami, takže vám těžko řeknu, s kolika misí se bude jedna kampaň skládat. To bude záležet na tom, které mise si vyberete. Ale celkem tam bude na výběr asi 30 misí. Minimálně kampaň zabere asi 15 misí, ale to bude záležet na tom, kolik toho budete chtít splnit.
A kolik hodin dohrání kampaně zabere? Odhadem.
To záleží na tom, jak dobře budete hrát. :) Øekl bych tak 30-60 hodin podle toho, kolik vám zabere jedna mise. Pokud byste chtěli dělat světové rekordy, může to být asi 20 hodin pro ty, kteří to nepojedou poprvé. Tyhle hodinové odhady jsou jen hrubé, protože to bude záležet například na tom, na kolikátý pokus uděláte třeba pátou misi, která je hodně tuhá. V podstatě se dá říct, že pokud budete hrát normálně, každá mise vám zabere 30-60 minut.

Copyright © 2007-2020 Jata & Jetro | Administrace
Legacy of the Void, Heart of the Swarm, Wings of Liberty, StarCraft: Ghost are trademarks, and Battle.net, StarCraft, Brood War and Blizzard Entertainment are trademarks or registered trademarks of Blizzard Entertainment, Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.