StarCraft II  |  StarCraft Encyklopedie  |  Diablo III

StarCraftCZ.com

StarCraftCZ.com banner
Aktuálně ze světa SC:  Soutěž o knížku StarCraft II: Flashpoint (číst)

Press » GameSpot preview - Co doposud víme...

SOUL - Přestože by se mohlo zdát, že nejvíce vzrušující událostí na Worldwide Invitational 2007 pořádající Blizzard Entertainment by měly být mezinárodní herní turnaje, bylo to samozřejmě oznámení StarCraft II, pokračování realtimové strategické klasiky z roku 1998, která je mnohými považována za jednu z nejlepších RTS her, pokud není jednoduše nejlepší. GameSpot byl na této akci přítomný a od oznámení hry nashromáždil různé podrobnosti.

 

Singleplayerová kampaň StarCraft II bude obsahovat zbrusu nový příběh, který se stal čtyři roky po událostech z posledního StarCraftu - datadisku Brood War. Ten představil kampaně s epickými bitvami, ve kterých bojovaly tři hlavní frakce: tajní lidští Terranové, rojící se cizí Zergové a prastaří a mystičtí Protossové. Každá z těchto frakcí byla vedena klíčovými postavami, jako vojenským důstojníkem Jimem Raynorem u Terranů, Kerriganou (bývalou členkou Terranů, která se později stala "škůdcem" Zergů, když se stala jedním z nejmocnějších vítězů této frakce) a Zeratulem, protosským "temným templářem", který utrpěl sérii tragických zklamání a nakonec převzal vedení nad svou rasou.

 

 

 

Podle viceprezidenta vývoje Chrise Metzena se v kampani StarCraft II všechny tyto tři postavy v nějaké podobě objeví a podle ředitele tvorby Andyho Chamberse, se bude význačně podílet na příběhu také záhadný Xel'Naga, který pomáhal Zergům a Protossům se změnit v to, co jsou. Během průběhu singleplayerové hry prozkoumáte nové světy spojené s příběhem, stejně jako nový svět Protossů Bel'Shir, opuštěné náboženské útočiště z ruin po invazi Zergů, a kosmickou základnu Terranů Braxis Alpha, hrbolatý svět pokrytý průmyslem. Také uvidíte důvěrně známé světy jako sopečnou domácí planetu Zergů Char.

 

V rámci základních podrobností o hratelnosti, bude StarCraft II, jak ho nazývá viceprezident herního designu Rob Pardo "skutečné pokračování série StarCraft". Máme potvrzeno, že pokračování bude obsahovat pouze původní tři hratelné rasy z předchozích her: Protossy, Zergy a Terrany; nebude žádná čtvrtá rasa, ani dokonce nějaký kříženec Zergů/Protossů, který se objevil v jedné z misí Brood War. Také ve hře nebudou žádní hrdinové, narozdíl od poslední RTS Blizzardu z roku 2002 - Warcraft III. Míst toho bude druhý díl hodně o tom, co Pardo nazývá "masy armád" - velké skupiny jednotek bojujících najednou. Pardo také poukázal na to předchozí hry Blizzardu, a to tak, že StarCraft II nebude mít žádný "limit pro výběr" - to znamená, že budete moct kliknout a táhnout myší a vybrat tak neomezené množství vašich vlastních armád, které chcete kontrolovat.

 

VP navrhuje to, že zatímco ve Warcraft III byly často bitvy kolem 20 jednotek, někdy až mezi 60, bitvy ve StarCraft II budou mnohem větší bitky, a to až mezi 300 jednotkami na obrazovce najednou. Zřejmě jako v předchozí hře nebude většina z jednotek SC2 vyžadovat velké množství mikromanagmentu (na rozdíl od jednotek s těžkými schopnostmi z Warcraft) a namísto toho bude to, co Pardo nazývá "iniciátoři a střelci" - většinou samosprávné jednotky, které mohou spojitě napadnout své nepřátele za použití standardních schopností.

 

Byly odhaleny také další detaily ohledně hratelnosti SC2, včetně skutečnosti, že nová hra bude, jako původní SC, zahrnovat "situační" hru, která dává bonusy k útoku pozemním jednotkám stojícím na vyvýšenině. Ve StarCraft II nebudou jednotky s výškovou výhodou také odhaleny díky "fog of war", stínu, který by se mohl hodit v pokročilé hře. Výše terénu také poskytne bariéry většině jednotek, které tak budou muset obcházet hory a útesy, přesto budou ve SC2 nějaké jednotky, které budou mít schopnost překročit výškové překážky a létající jednotky je jednoduše přeletí, tak jak mohly už předtím. A stejně jako v původním StarCraftu, klíčovou komponentou strategie pokračování bude využití "nepříjemných protikladů" - pověření specifických jednotek, ty budou "protikladem" určitého nepřítele. Například protosští templáři budou opačnou jednotkou Zerlingů díky jejich silné schopnosti "psionic storm", která vyčaruje krátkou, ale intenzivní hráz z energie, a ta může likvidovat pěchotu Zergů.

 

Hra také patrně bude nabízet variabilní rychlost hry (například "pomalý","normální" a "rychlý"), podobně jako to bylo možné ve Warcraft III, a na nejrychlejší rychlost by se mělo hrát asi tak rychle jako každé soutěžní utkání původního StarCraftu. Pro zajištění toho, že se bude hodit druhý díl pro "esports" (profesionální soutěže v počítačových hrách), uvedli představitelé Blizzardu, že herní triky "rozhodně zlepší vzhled hry", ale jsou navržené tak, aby měly minimální účinek na aktuální výkon hry na vašem počítači (a samozřejmě budete moct snížit úroveň detailů pro různé efekty). Během průběhu vývoje hry se Blizzard také poradí s profesionálními hráči, nejspíše během testovací fáze hry, která pravděpodobně bude ve formě uzavřené bety na pozvání - to samé udělal Blizzard s předchozími hrami - v neznámem datu. Studio se pokouší zajistit, aby SC2 měl výraznější "rozdíly v dovednostních úrovních" mezi hráči. Hra bude obsahovat mnoho variant, které bude schopen pravidelně používat pouze velmi zkušený a zručný hráči. Pardo odhadl, že průměrná multiplayerová StarCraft hra bude trvat asi 20 minut - velmi náruživí hráči by to mohli stihnout jen za 15 minut. Nicméně viceprezident poukázal také na to, že hra nabídne i další věci, které apelují na začátečníky a budou se je snažit podpořit v aktivním hraní, například systém zpětného přehrávání umožní hráči sledovat záznam ze zápasu a bude také možné se boje účastnit jako divák.

 

 

 

 

Jednotky StarCraft II se budou evidentně skládat z kombinace zbrusu nových jednotek a zbytků z původních her. Podle Parda si přibližuje tým jednotky z původního StarCraftu a rozhoduje se "které z nich jsou tak podstatné, že by bez nich SC nemohlo být" a snaží se je zachovat, přičemž drasticky omezí ostatní, aby místo nich mohly být jednotky nové, takže StarCraft II nebude mít výrazně větší počet jednotek na frakci než-li Brood War. Vracející se jednotky byly hodnoceny z hlediska jejich síly a slabých stránek, aby se zjistilo jestli budou zapadat do nové hry; v některých případech je bylo třeba aktualizovat či vybalancovat s novými schopnostmi. Například zealot, jakožto nízkoúrovňová jednotka na boj z blízka z protosské frakce byla vylepšena s novou schopností "charge", která mu umožní poskočit dopředu, což pro něj bude ohromná pomoc při sledování prchajících jednotek. Zealot je skvělý voják, sice poněkud pomalý, ale díky nové schopnosti může být "pasivně" (to znamená, že nebudete muset aktivně vybírat a použít myš pokaždé, když budete chtít použít schopnost) využita k udělání jednotky podstatně užitečnější a flexibilnější.

 

Ačkoliv očividně bylo na této události v Severní Koreji odhaleno StarCraft II, středem oznámení byla v první řadě protosská frakce a její nové či vylepšené jednotky a schopnosti. Jedna nová jednotka, která byla odhalena je phoenix, rychlá létající loď, která může být používaná jako rychlý zvěd a jako silný bojovník ve vzduchu. Skutečný výkon phoenixe bude v jeho schopnosti "přetížení", která nechá lehce obětovat svou vlastní funkčnost ke generování silného a ničícího energetického pole kolem lodě (v podstatě obětování sebe samého jako mýtický pták, po kterém je pojmenovaná), ale to dočasně způsobí jednotku lehkým cílem. Další novou jednotkou je immortal, odolný tak jako krab s dvojitými střeleckými věžemi, které se chovají jako silné dělostřelectv,o ale také mají odolný energetický štít, který se spouští pouze když je vystaven velkému poškození -- a proto je dobrou "protijednotkou" proti nepříteli, který najednou způsobí velké množství škod, jako třeba obléhací tank terranů.

 

Blizzard také odhalil protosského stalkera, pozemní jednotku středního výkonu. Ten může napadnout jako pozemní, tak vzdušná nepřátele a používá schopnost "blink", která ho přenese okamžitě na zvolené místo na mapě, ke kterému máte zorný paprsek. Viděli jsme několik ukázek jak tato neobvyklá schopnost může být tvořivě použita k beznámažnému sledování prchajících nepřátel stálým využíváním "blinku" přímo před ně, ale také to lze použít k obejití terénních překážek, použitím phoenixe k průzkumu neschůdných oblastí k získání zorného paprsku (a potom se stačí jen přeblinkovat) a dokonce to lze využít k rvaní se s pomalejšími nepřáteli opětovným střílením na ně a zároveň ustavičně se přeblinknout někam pryč mimo jejich dosah. Nadto byl také odhalen protosský colossus - tato silná a ohromná jednotka se podobá "protosské verzi" nadlidských chodících cizinců z nedávného remaku filmu War of the Worlds - kovový pěšák ozdobený žhavým vodnatým strážním ohněm. Colossus bude jedna z jednotek s novou schopností přejít přes terén s různými výškami jednoduchým stoupáním a klesáním díky svým dlouhým, pavoukovitým nohám. Protoss bude mít také novou létající jednotku, loď "warp ray", jejíž silná, soustředěná laserová zbraň, dává postupně více škod, čím déle střílí na stejný cíl.

 

Poslední nová protosská jednotka odhalená při této události je mothership, nejsilnější jednotka Protossů a pravděpodobně také nejdražší a časové náročná na vytvoření. Jakmile je hotova, mothership se zhmotní z řídkého vzduchu ze sérií bleděmodrých, krychlových světlých schémat, které ji dělí od přeměny v supersilnou jednotku. Pardo uvedl, že "Protossové mohou mít pouze jednu mothership", ale tato výjimečně silná jednotka má dvě ničivé schopnosti, které by ji měly udělat vzácnou a (předpokládané) výdaje užitečné. Mothership může vytvořit lokalizovanou černou díru, která bude ničivá pro každé nepřátele, kteří byli zachyceni uvnitř sáním do zapomnětlivosti. Má také schopnost "planet cracker", která umožní mothership stříkat proud vícenásobných laserových paprsků na jakýkoliv cíl pod ní, způsobujíc zničující veliké škody. Ještě kromě těchto nových jednotek bude mít také Protoss nové stavby, jako phase prism, která jim umožní zhmotnit se (okamžitě přesunout jednotky do sousedství této stavby) - silná nová schopnost, která by se mohla ukázat jako základní kámen strategie této frakce.

 

Ačkoliv se Blizzard na WWI chlubí protosskou frakcí, objevily se několik dalších detailů o dalších dvou frakcích. Frakce Terranů bude zřejmě mít jednu novou jednotku reaper, středního pěšáka vybaveného pohonem "jimp pack" na svých zádech, který ho nechá překonat výškové překážky, stejně jako protosský colossus. Mezitím budou mít Terranové mobilní základny, mořskou pěchotu a obléhací tanky. Zergové zase budou mít standardní zerglingy (malou čtyřnohou základní pěchota) a mutalisky (základní létající jednotku Zergů), ale také budou mít nydus wormy - obrovské červy připomínající pískové červy z filmu Dune, které mohou skočit ze země a napadnout nepřítele - a "banelingy", novou mutovanou formu zerglingů, kteří září jasně zelenou barvou a mohou se sami obětovat, aby nepřítele zaplavily toxickou ničivou kyselinou. Z toho co jsme viděli, budou stále Zergové moct odolávat svým nepřátelům pouhými čísly - viděli jsme ukázku při oznámení, která ukázala tucty Zergů na obrazovce najednou.

 

Na rozdíl od původního StarCraftu, který měl ručně malovanou grafiku, bude StarCraft II plně 3D hra. Graficky bude vypadat StarCraft II znatelně lepší než Warcraft III - herní jednotky budou podrobnější (skládají se z více polygonů, které je dělají daleko méně "hranaté" a daleko více rozlišitelné) a u krátké ukázky, kterou jsme viděli hodně používají odlesky a světelné efekty pro lasery, exploze a záři motorů. Grafika SC2 bude založena na DirectX 9.0 a bude podporovat Pixel Shader 2.0 se všemi efekty DX9, jako vysoce dynamické osvětlení; HDR bloom; a normální, s normálním, speculárním a emisivním mapováním, mimo jiné. Věrní fanoušci PC her mohou být povzbuzeni sdělením prezidenta Blizzardu Mika Morhhaima, že "pokračuje závazek Blizzardu k soustředění se na PC jako platformu", způsobené rozhodnutím odložit vývoj konzolového StarCraft Ghost. Nicméně majitelé high-end PC mohou být mírně zklamaní při zaslechnutí toho, že ačkoliv bude hra hratelná jak na Windows XP, tak Vista, v aktuálním stavu, nepodporuje nedávno uvolněné grafické rozhraní DX10. Představitelé Blizzardu rychle poukázali na to, že to se může před vydáním změnit.

 

Jako před tím Warcraft III, bude SC2 dodáván s nástroji pro úpravy, které umožní hráčům vytvářet vlastní mapy a modifikace. Přesto ještě není dostupných mnoho detailů, nástroje pro úpravy bude založen na, dle vyjádření vedoucího producenta Chrise Sihay, vylepšené verzi Warcraft III nástroje pro úpravy. A třebaže byla hra ve vývoji již od roku 2003, krátce po té, co Blizzard přinesl datadisk pro Warcraft III Frozen Throne - a třebaže je hra, podle Blizzardu, už hratelná v multiplayeru se všemi třemi frakcemi - SC2 bude vydán "až bude hotový"- Jak uvedl prezident Mike Morhaime, Blizzard "skutečné nemáme rozpočet; studio stráví tolik času a zdrojů, kolik jen pro tuto skvělou hru bude potřeba."

Copyright © 2007-2019 Jata & Jetro | Administrace
Legacy of the Void, Heart of the Swarm, Wings of Liberty, StarCraft: Ghost are trademarks, and Battle.net, StarCraft, Brood War and Blizzard Entertainment are trademarks or registered trademarks of Blizzard Entertainment, Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.