StarCraft II  |  StarCraft Encyklopedie  |  Diablo III

StarCraftCZ.com

StarCraftCZ.com banner
Aktuálně ze světa SC:  Soutěž o knížku StarCraft II: Flashpoint (číst)

Extra » Zoom » Blizzard - cesta k legendě

Stručně se podíváme na vývoj nejproslulejší herně vývojářské firmy, která již dekádu opanuje trh počítačových her.
Začátky jsou vždy těžké, zvláště když jste sám a nemáte ani prostředky ani příležitost, jen vizi. A takovou vizi měl i Allen Adham, který miloval hry a chtěl se jim za každou cenu věnovat. Po střední škole pracoval pro DataSoft na hrách jako Deamons Forge. Když nasbíral zkušenosti, pustil se do vlastního projektu Gunslinger. Ale jak se říká, ve dvou se to lépe táhne a tak se Allen obrátil na kamarády ze školy Mika Morheima a Franka Pearce (programátor).

 

 

Počátky
S nimi 8. 2. 1991 založil Silicon & Synapse jen s 10,000 dolary. Nejdříve se rozhlíželi a pracovali na konverzích her, pro Interplay pak vytvořili RPM racing a Brackthorne. V roce 1993 cítili, že čas uzrál a pustili se do zpracování vlastních nápadů a vznikl Lost vikings a Rock and Roll racing. Začátky byly složité, protože financí bylo málo, a Allen s Mikem žili první dva roky bez platu a půjčovali si alespoň na platy ostatních. Společnost si zajistila přežití tím, že se vzdala nezávislosti, koupil ji Davidson & Associates, který jim naštěstí nechal absolutní tvůrčí svobodu. Dnes je majitelem Vivendi universal games.
Jméno se změnilo ze Silicon & Synapse na Chaos studios, jenže to bylo již použito a tak čirou náhodou Allen vybral nové jméno, Blizzard entertainment, které se stalo symbolem kvality, úspěchu a nejlepší zábavy.
Firmu v začátcích držela pohromadě rodinná atmosféra, Allen jako otec všechny motivoval do práce, společně trávili většinu času a u oběda diskutovali donekonečna o hrách. Z jedné takové diskuze vznikla asi nejznámější herní série.

První úspěchy
WarCraft: Orc and Humans vydaný v roce 1994 se stal hitem. Přes očividné kopírování konceptu populárního zakladatele RTS žánru Duny II, se WarCraft díky multiplayeru a novátorským myšlenkám prosadil a hlavně prodával. Tvůrci z Westwoodu (série C&C, Lands of Lore, Blade Runner apod.- dnes, pohlcen a zašlapán gigantem EA) neskrývali nad WarCraftem své opovržení. Rivalita obou týmů rostla v průběhu let, kdy se fanoušci RTS žánru rozdělili na dva tábory podle schémat těchto firem.

Ještě předtím v roce 1994 se Allen a ostatní setkali s Davem Bravikem a jeho firmou Condor, se kterými si rozuměli a dohodli se na objednávce dvou her. Nabídka, kterou dostali se podle Brevika nedala odmítnout. Z Condoru vznikl Blizzard North.

Úspěch WarCraftu navnadil celý tým a za pouhých deset měsíců nato vyšel druhý díl WarCraft II – Tides of the darknes a nedlouho potom i datadisk Behind the Dark portal. To bylo poprvé a  naposled, co Blizzard něco stihl tak brzo. Proslulé odkládání her, dokud nejsou hotovy na nejlepší úrovni, rozpalovalo mnohé nedočkavé fanoušky do červena.

V té době přichází posily jako Bill Roper (produkce a dabing), Rob Pardo (WoW design), Bob Fitch (programátor). Roper se dále staral i o personální obsazení, které je stejně kvalitní jako všechny hry. Pracovat v Blizzardu je sen mnoha grafiků, programátorů, výtvarníků, ale šance je menší než zabít Diabla s Nekromancerem level 1. Dvě stě členný tým tvoří ti nejlepší z nejlepších, všichni do jednoho náruživý hráči, kteří dýchají jen pro virtuální světy.

Červená ještěrka přichází
Když už jsem zmínil Diabla, dvě hry od Blizzard North nesli jméno právě po tomto ústředním padouchovy. Prodejní čísla Diabla vydaného v roce 1996 předčila všechna očekávání a přinesla nové pojetí RPG. Co je komu po tom, že mělo jít původně o tahovou hru, další z leitmotivů u Blizzardu je alespoň jedna generální předělávka každého titulu. Druhý díl – Diablo 2 z roku 2000 pak svého staršího bratříčka předběhl a s datadiskem Lord of Destruction se stal takřka mistrovským dílem.
To už se ovšem stahovali v Blizzard North mraky a neshody s vedením Vivendy vyústili v odchod většiny hlavních vývojářů, mezi nimi i Bill Roper, Dave Brevik a Scheafer, kteří usídlili pod novým praporem ve Flagship studios.

Hvězdné války podle Blizzardu
Ale to, proč jsme tady, se odehrálo v roce 1998. StarCraft byl původně jen kopií WarCraftu 2, který byl rychle přepracován do vesmíru, ale na E3 sklidil spíše posměch a byl převálcován Diablem. V Blizzardu si sedli na zadek a začal pracovat od začátku.
StarCraft vyšel jako očekávaný titul a i přes svou malou originalitu sklidit nadšený potlesk. Do dnešního dne platí dvě věci, hra se stále prodává (již miliony kopií) a StarCraft se stal nejstarší stále hranou multiplayerovou hrou. Jako jediná scifi hra se dostala kopie i do vesmíru na stanici ISS. Stejný rok vydaný datadisk Brood War odstranil nedostatky.

WarCraft III – legenda pokračuje
Blizzard další roky živil svět WarCraftu v jeho třetím pokračování a MMORPG World of WarCraft, který se stal nejhranějším světem s 9 miliony platícími uživateli. Toho by nedocílil bez roky budované komunity na Battlenetu.
Mimochodem se bude podle této hry natáčet kombinovaný film v produkci Legendary pictures (film 300).

Ne vše je zlato co se třpytí, ani Blizzard se nevyhnuli excesům, jako s původním příliš megalomanským konceptem WarCraftu III, nebo zrušením adventury WarCraft Adventures. Také StarCraft Ghost se jaksi vytratil ze scény ještě před vydáním, asi kvůli technologické zastaralosti. Blizzard si na kvalitu prostě potrpí.

Značka Blizzard
Blizzard posbíral desítky cen za jednotlivé hry i za přínos celé branži. Mezi jeho značky patří i filmová divize, která tvoří krátké animované sekvence, dnes již nepostradatelný doplněk všech jeho děl. Jejich režisérem je Joeyray Hall.
Dalším synonymem je výtvarná stránka vedená osobou Samwise Didiera, která má stejně odpůrců jako příznivců. Ne každý zkousnul comicsový vzhled plný barev. Přesto znamenala opozici ultrarealistickému proudu a ovlivnila estetické hodnoty milionů mladých lidí.
Dalším význačným mužem je Chris Metzen, hlavní scénárista. Pod jeho perem vznikla všechna významná (a které není významné?) díla.
Nakonec hudbu skládá Matt Uelmen (Diablo) s Glenn Stafford (WarCraft, StarCraft, WoW). Stejně jako vše ostatní je i hudba kvalitativně vysoko.

 


Blížící se vydání StarCraft II jen dokazuje, že Blizzard neztratil dech a nevytáhl ještě všechna svá esa. Dle prvních videí a obrázků půjde o dílo, která nastaví v RTS novou laťku. Kdyby ne vlastní hratelností, tak novým pojetím příběhu a jeho implementací do hry. Protože většina vývojářů si neuvědomuje, že příběh je základním kamenem každého díla. Spotřební hry jsou jako b-filmy, často bez nápadu, jen dle schématu, jen odehrát a zapomenout, ale Blizzard tvoří opravdové legendy.

 

Autor: Vojtěch Dudek (dudartist)

 

Zdroj: Score č.103, doupe.cz, games.tiscali.cz, blizzard.com, imdb.com, ign.com

Copyright © 2007-2019 Jata & Jetro | Administrace
Legacy of the Void, Heart of the Swarm, Wings of Liberty, StarCraft: Ghost are trademarks, and Battle.net, StarCraft, Brood War and Blizzard Entertainment are trademarks or registered trademarks of Blizzard Entertainment, Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.