StarCraft II  |  StarCraft Encyklopedie  |  Diablo III

StarCraftCZ.com

StarCraftCZ.com banner
Aktuálně ze světa SC:  Soutěž o knížku StarCraft II: Flashpoint (číst)

Extra » ©kola multiplayeru » 5. část

 

Dnes jsem si pro vás připravil první ze série buildů, na němž jsem spolupracoval se svým train partnerem na TvZ, gentlym. Toto téma je však natolik obsáhlé, že jej není možné zpracovat najednou do jednoho článku, tudíž teď si přiblížíme TvZ. Příště se patrně podíváme na ZvP a TvP a nakonec to budou mirrory. V těchto článcích je mnoho výrazů, které se nepřekládají, takže pro ty, co by s tím mohli mít problémy, je tu výborný článek od Praleva, ve kterém najdete vše, co potřebujete.

 

ZERG


V ZvT má zerg několik možností jak zahájit hru, nicméně záleží na mapě a na situaci, ve které jste (jak moc si věříte, prohráváte 1/0 v bo3 a podobně).

V současné době je velice populární build:

  9 Overlord
  10 scout
  15 Hatchery           
  15 Spawning Pool
  16 Overlord
  17 Extractor
  @100% Spawning Pool
+2 Queeny
+2páry zerglingů

14 hatch 13 pool build /14 pool 16 hatchery se také považují za standard, nicméně proč 15 hatch? Jelikož jde 10 drona scoutovat, tak s 15 hatch má zerg lepší rozhodovací pozici. Pokud už jste soupeře scoutnuli a vidíte barracks bez rafinérek na plyn, tak můžete očekávat 2x expand nebo nějaký rychlý push, a tak se uchýlit k zajištěnému buildu.

15 pool
14 extractor
16 overlord
18 hatchery s tím, že máte mnohem dříve gas na metabolic boost/ roache.

Nicméně tak jako tak, hatchery před poolem trpí několika neduhy plynoucími z pozdějšího spawning poolu. Hlavně 2rax expa ze strany terrana může velice nepříjemně zavařit, přičemž pro terrana to není žádný all in a když mu to nevyjde, tak se stáhne a hra se rozvíjí normálně, ale když to vyjde, tak vy prohrajete. Nespravedlivé, že? Abyste tuto hrozbu co nejvíce eliminovali, jsou potřeba minimálně dvě důležité věci: poslat 16 overlorda nad/vedle vaší expanze tak, abyste viděli, jestli se tam terran nesnaží stavět bunkr, nebo ještě hůř snaží se dvěma bunkry zablokovat vchod do mainu a vaši expu úplně odříznout.


Tyto pokusy musíte bránit hned v jejich zárodku tzn. poslat drony útočit na SCV co staví bunkry a mít jednu dronu pod cliffem nastavenou na „patrol“, aby znemožnila blokaci vchodu. Toto všechno pochopitelně plyne ze scoutu, když zjistíte, že terran netěží plyn a scoutující scv se nervózně pohybuje kolem vaší hatchery. Na druhou stranu pokud už se stane, že se terranovi podaří postavit bunkr kousek od vaší expy, je třeba zachovat klid. Samotná hatchery snese poměrně dost od mariňáků, takže doporučuji počkat na větší počet zerglingů, vzít queenu z hlavní báze popř. počkat na druhou z expy a poslat queeny první, aby „tankovaly“ co nejvíc damage a daly tak čas zerglingům na obklopení bunkru a jeho následnou likvidaci.


Možná jsem tento začátek rozpitval až moc, ale podle mě je to základní věc, kterou by se měl každý zerg naučit, pokud hraje proti terranovi.

Druhý dnes už méně využívaný one base (+late expa) build na rychlé mutalisky
•  9 Overlord
•  14 Extractor
•  14 Spawning Pool
•  16 Overlord
•  16 Queen
•  18 Metabolic Boost
•  18 2 páry Zerglingů
•  22 Lair (hned, jak se dodělá queena)
•  22 extractor
•  22 Overlord
•  23 spine crawler (nebo dva do těžby jako obrana proti helionům)
•  26 3páry lingů
•  29 Spire
•  32 Overlord
•  32 Hatchery (Expand)
•  31 Queena
•  33 Overlord
•  35 šetřit na muty
•  @Spire 100%: co nejvíce mutalisků, kolik vám suroviny dovolí

K tomuto buildu podle mě není moc co dodat - použitelné možná na lost templu pro ty, co se bojí dělat fast expu kvůli thordropům a podobně. Každopádně je tento build z mého pohledu příliš riskantní a dobrý terran vás buď zabije, než vůbec nějaké muty uděláte, nebo si bezpečně udělá expu o dost dřív než vy. Všude si postaví věžky a vyhraje na lepší ekonomiku, kterou se vám nepodaří nabourat mutaliskama.


Pokud ještě zůstanu u Lost templu, který je trnem v oku mnoha zergů proti terranům, tak americký hráč catZ nedávno představil zajímavé buildy na fast infestory s nydusem (stahování buguje; pokud vám to nejde přímo, tak pravé tlačítko a „uložit jako“), ale jako u všech podobných strategií, je to o scoutu. Kdyby ten terran lépe scoutoval a odhadnul situaci, mohl bez problému catZe pushnout pěchotou, nebo ho zpomalit helion abusem.


Je samozřejmě mnohem více buildů, jako one base roach, baneling busty a podobně, ale víceméně to jsou vše cheese buildy, atd. a ty tu rozebírat nechci.

Podle mě v ZvT jde více než o stabilní build o zergovu schopnost adaptace. Øekněme, že je tedy 14nebo 15 hatchery stabilní build a již máme zvládnutou kapitolu o scanování. Držíme zerglingy před soupeřovou bází a na strategických místech a přežili jsme úspěšně počáteční fázi hry. Je důležité mít na paměti, že je potřeba maximálním způsobem produkovat drony a rozjet ekonomiku. Přitom ale si otevřete, pokud možno, co nejvíce možností obrany proti případným útokům, tzn. mějte postavený roach warren, i kdybyste ani jednoho roache nevyrobili. Kdyby ale náhodou vyjeli ze soupeřovy báze helioni, tak máte problém. Stejně tak v lairu nedoporučuji slepě jako první budovu postavit spire a šetřit na mutalisky. Mnohem bezpečnější je udělat - něco jako dělá terran 1/1/1(rax/factory/starport) - spire, baneling nest (pokud už ho nemáte) a infestor pit. To vám otevírá všechny „tech tree“ baneling+infestor bezpečně ubrání jakýkoli bio push složený z pěchoty, popř baneling/ling/roach ubrání thor push (fungal growth na scv, aby nemohli opravovat). Pokud byste slepě udělali za všechen plyn 6 nebo 7 mutalisků, tak byste mohli dopadnout jak morrow na mapě metalopolis, kde neměl vůbec žádné prostředky jak ubránit predyho push a rychlí mutalisci byli v obraně proti mariňákům nepoužitelní.


Dále je potřeba vědět, co si terran může dovolit, popř. když vyběhnete zerglingem terranovi na rampu a uvidíte factory s techlabem, abyste věděli, co to pro vás může znamenat (banshee nebo drop helionů s blue flame upgradem). Předzvěstí pro tyto one base techy bývá už v počáteční fázi rychlá rafinérie (nebo dvě) na plyn, což prostě musíte scoutnout.


Pro ty, co si vybrali za rasu zergy a myslí to s nimi vážně a ví, že hrát za ty potvory na slizu není zrovna sranda, která obnáší jen morfování banelingů (což si spousta lidí myslí), je znalost soupeřových buildů snad důležitější něž jeho vlastní buildy.


Ideální je mít nějakého partnera na trénink na ventrile/skype/mumble/TS..., se kterým budete hrát normální hru, ale navzájem si budete říkat, co zrovna ten druhý dělá (kolik má supply, kdy mu vyleze první banshee, tank, thor atd.). Tohle je extrémně důležité pro všechny. Takový trénink vám dá víc než x her na ladderu nebo zkouknutých 20 replayů. Prostě to musíte dostat do krve, jak se říká, a posléze reagovat intuitivně. To jsou pak drahocenné zkušenosti, které rozhodují hry, kde o něco jde. Já sám, v době kdy jsem nebyl schopen porazit terrany, ať dělali cokoli, jsem se tímto způsobem naučil vše, co jsem do té doby o TvZ nevěděl snad od začátku bety. Uvědomil jsem si, že jsem před tím hrál víceméně naslepo a buď to vyšlo anebo ne, aniž bych věděl proč.

Zerg je hodně o zkušenostech. Musíte se naučit odhadovat soupeřovy supply, když vidíte jeho armádu. Stejně tak je potřeba vědět, do kterých bitek se pustit a do kterých ne. Jak víme, zerg dokáže vyrobit armádu o velkém supply limitu v mnohem kratší době než terran nebo protoss. Na druhou stranu ve většině případů má i tak soupeř armádu dražší, takže výměny jsou pro zerga výhodné (nebo by měli být). Zergské jednotky jsou navrženy, aby byli použitelné v poměrně velkém záběru. Bonusy a tudíž určité zaměření mají primárně jen banelingové ultralisci a corruptori, kteří jsou ale ve velké míře efektivní i proti jednotkám, do kterých bonus nemají. Tudíž zergská armáda jakéhokoli složení, ať ve vzduchu nebo po zemi, je schopna se vypořádat s čímkoli, co přijde a jde jen o to, abyste těch brouků měli co nejvíce. Podle Blizzardu je zergská rasa navržena tak, aby každá jednotka byla maximálně výhodná, co se týče poměru cena/výkon a byla co nejuniverzálnější. Proto se nedá divit mass roach nebo mutaliskům a podobně. Zerg nemá moc z čeho vybírat, prostě je to potřeba namasovat.

Důležité věci: Pro mutalisky je důležité dělat první upgrade do útoku. Normálně mají dmg 9/4/2, po upgradu mají 10/5/2, což je velký rozdíl, jelikož to posílí i první odraz. Druhý upg do útoku už tolik nepřidá - 11/5/2, až poslední upg je masakr 12/6/3.


Pro všechny zergské jednotky jsou nejdůležitější upgrady do útoku (krom ultraliska, tomu se obrana hodně vyplatí), nicméně je dobré mít jeden upgrade do obrany pro pozemní jednotky. A to čistě z důvodu, že pokud terran má tanky a nemá na nich vylepšen útok, tak zerglingové s 1 obranou přežijí jeden zásah a zůstane jim 1hp, což je velice důležité. Do těchto zerglingů musí potom využít nadměrně velké damage, aby je dorazil místo toho, aby už střílel do dalších jednotek.


Když máte armádu typu zergling/baneling/muta a upgradujete útok pro zerglingy, je nejlepší potom přejít na ultralisky nebo broodlordy (broodlingové profitují z upgradu pro meele) a tyto upgrady využít naplno. Stejně tak útok pro roachy a hydry můžete dodatečně využít díky infestorům, protože se počítá infested terranům.
Pokud se schyluje k velké bitvě a soupeř má hodně siege tanků, je dobé mít na speciální skupině partu zerglingů a roachů, které pošlete okolo celé bitvy přes move za soupeřovu armádu. Tanky tyto nebojující, ale pohybující se jednotky, automaticky zaměří a promrhají zbytečně moc damage, které by jinak daly s velkým splashem do vaší hlavní armády.


Myslím si, že by zergové měli více využívat overlord dropy, jak proti terranům tak proti tossům, ať už jsou to dropy banelingů do těžby/armády, popř jakýkoli drop zerglingů, roachů atd. do mainu. Nutno však dodat, že upgrade na rychlost a transport (ventral sacs) stojí dohromady  300/300, což není málo, a je dobré tuto kartu vytáhnout, až budete mít zajištěnou pozici po dotechování lairu. Na druhou stranu je ale tak možné counterovat thor/siege drop na lost templu cliff nad expou.


Dropovaní overlordi společně s nydusy jsou podle mě cesta, kterou se budou zergové ubírat - decentralizace armády, a pořádně točit soupeřovi hlavu přes dropy, nydusy, mutalisci, že nebude vědět, kde mu hlava stojí. Samozřejmě toto jde ruku v ruce se silným macrem, bez kterého to není možné.

 

Co dělat proti:

 

MMM
Banelingové + infestoři (aby neutekli se stimpackem)
  Speedlingové s upgrady
  Ling/baneling/mutalisk
  ultraliskové
  broodlordi
  Scoutovat, nenechat se překvapit
Jak lze poznat?
Kdy očekávat?
Začátek hry bez plynu, hodně baracks, brzo eng bay na upgrady
Přijit mohou kdykoliv!
Mech Roachové se všemi dostupnými upgrady
  Speedlingové
  Infestori s neural parazitem na ovládnutí thorů
  Také mutalisci, ale musí se správně využívat malé pohyblivosti mechu
  A napadat nechráněná mista, nepouštět se do přímé konfrontace
  Broodlordi
Jak lze poznat?

Kdy očekávat?
Mech se nedá utáhnout z jedné báze, většinou mu předcházi helion abuse težby expa s marinou a potom několik factorek v bázi
Střední fáze hry, v případě thor dropu je čas podobný jako u banshee
Banshee             Queeny
  Scoutovat!
  Spore crawlery, ale nejsou příliš účiní, pokryjí třeba těžbu, ale další místa ne
  Rychlý tech na mutalisky + overseer na detekci neviditelnosti
  Krajní možností jsou hydry, jelikož hydralisk den se rychle staví, ale není to zrovna nejlepší alternativa
  Baneling bust! Moc toho nemá, než mu něco ze starportu vyletí, tak proč toho nevyužít, že? :D
Jak lze poznat?

Kdy očekávat?
Již v počátcích 2x rafinérie na plyn, rychlá factory  s techlabem, nápadně málo dalších jednotek (pár mariňáků)
6:30-7:50 a to pak můžou přiletět třeba i 4!

 

 

 

TERRAN


Nejdříve popíšu nějaké základy a pak krátce "standardní" buildy, co se dnes jedou, a jaké díky nim získáme midgame army composition (ideální složení armády do střední fáze hry).
 
Na začátku máme 3 rozhodnutí, jak zerga potrápit, a ty dále určují tempo hry. Musíme ovšem využít jejich potenciál.

 

Supply 2 rax no gas FE Gas before rax Standard
10 Supply depot Supply depot Supply depot
12 Barracks Gas Barracks
13   Barracks Gas
14 Barracks    
15 OC   OC
16 Supply depot OC Supply depot

 

2 rax FE je velice agresivní build, který má potrápit zerga hned na začátku hry bunkr blokem rampy.
Útok jde s prvním mariňákem a 3+scv na postavení 2 bunkrů. Jde především o micro a cílem je donutit zerga vyrábět něco jiného než drony. V bázi si zatím stavíte vlastní CC a postupně se transferujete buď do bio, nebo jiné midgame, kterou si zvolíte. Zerg odpoví buď fast banelingy, roachy anebo lingy s crawlery. Udělejte co největší chaos a pokuste se zmizet a kempnout si expu.
Pokud chcete expandovat bez tanků, doporučuji postavit si důkladný wall kolem celé expy a 3 a více bunkrů. Jinak se vám může stát, že přijdete o expanzi a velkou část dělníků kvůli ohromnému baneling bust, který jezdí kyrex. Je to kolem 12+ banelingů a 25+ speedlingů, kteří se snaží vám co nejvíce uškodit, zatímco si doma vesele makrují. Přichází kolem 7-8 minuty.
 
Pozor na Banelingy před siege tanky, pokud chcete expandovat ven z mainu.
 
Gas before rax
Tato strategie umožňuje spoustu variant techu. Musíte si dávat pozor na fast roach push a rychlý baneling bust, ale ten by neměl být velkým problémem díky factory ve wallinu.
 
Blue hellion/reactor hellion
Osobně si myslím, že blue hellion a reactor hellion jsou dnes již slabé buildy. Dá se tím chytit pár zergů, ale mám z toho dost cheesy pocit. Roache a crawlery efektivně likvidují jakoukoli formu harrasu těžby a drop je v této fázi hry, kdy je zerg jenom na 2 base, otázkou štěstěny. Navíc dmg bývá minimální. Nicméně občas se tím dá překvapit, nebo pokud víte, že enemy zerg rád massuje drony jen s několika crawlery u expy třeba, tak blue helion drop je ideální zbraní, viz. predy , který to s heliony umí.
 
Fast siege
Poměrně safe build je Fast siege expand. Bohužel vás staví od začátku do defenzivní pozice. Dobrý zerg toho využije a udělá expanze všude po mapě a bude s vámi měnit armádu, kterou dodělává mnohem rychleji.
Při hře jde především o pozici a jediná chyba vás může stát hru, proto ji moc lidí nejezdí.
Po expě házíte další 2-3 raxy, eng. bay a starport
 
Thor drop build na Lost temple
Factory
Armory
Starport
Thor
Medivac
Siege mode
 
Cíl je zbrzdit nebo zničit enemyho expanzi díky cliffu a pak ho dodělat pushem
 
Drop into banshee into 2/4 thor timing push (3 tanks)
Po factory  jeden hellion
starport a jeden medivac
Techlab na starportu a banshee
Reactor na factory, swap s barrackesm
Expanze
Armory
thor
 
Push s 2 thorama a asi 6 scv
 
1port/2 port banshee
Build je 1-1-1 nebo 1-1-2 (1 barracks, 1 factory, 1/2 starport)
Cílem je map kontrol do doby, než vylezou mutaliskové a harras na nepřipraveného zerga. Mezitím si stavíte expanzi a připravujete se na push.
Ničíte mu creep a držíte ho v base. Napadáte osamocené jednotky, případně kontrolujete Xel'naga towers. Zerg neví, co se na něj chystá, je z toho nervózní a díky tomu pak často dělá chyby.
 
Častá odpověď je allin se vším, co má anebo mass queen a spore crawlerů a mutaliskové.
Neztrácejte své banshee, vraťte se s nimi a opravte si je. Postavte 2 thory a pár věží, pokud šel Mutas, jinak tanky a mariňáky a jděte do útoku. Snažte se mu zničit jeho třetí base, která by se měla akorát stavět a pak mu napadněte expanzi, nebo sám expandujte a přijďte později s ještě větším útokem.
 
Standard play:
Je to variace zmíněných BO, ale tech je zde zpožděný kvůli dřívější raxe. Hraje se to jinak úplně stejně.
Myslím si, že TvZ je v současné době nejvíce dynamický matchup a mnoho osvědčených strategií, které fungovaly, už teď nefungují. Takže se podíváme, co má terran v současné době v zásobě.
 
Osobně jsem si vybral jenom 3 buildy. Ostatní, co najdete na laseru, budou jejich různé variace a nebo all iny. Nebudu je rozepisovat po supply, ale spíš řeknu, co tím získáte a na druhou stranu, kde můžete ztratit. Dále se podíváme, jak zahrát mid-game a částečně budu teoretizovat o late-game proti zergovi.
 
Openingy
 
2 rax Fast Expa
 
Tento build je obdoba buildu z jedniček, kde terran udělal 2 rax a fake útok na zerga. Ten následně udělal hromadu armády, zatímco terran se stáhnul a udělal si expanzi.
U dvojek tenhle build nejvíc proslavil foxer (fake boxer), takže doporučuji podívat se na nějaké jeho hry.
 
BO
10    Supply
12    Rax
14    Rax
15    Oc
16    Depot
 
Odtud stavíte pořád marines, scv  a supply depa.
Můžete se rozhodnout jít allin s marines a scv.
Můžete se pokusit o bunkr rush, vyrazte s prvním 1-2 marine a 3scv a blokněte zergovi rampu bunkry. Když to uděláte dobře, často tím vyhrajete hru, a pokud ne, tak donutíte zerga dělat něco jiného než jenom drony.
Jakmile máte 400 minerálů, stavíte command center. Poté berete oba plyny a stavíte další 2 raxy. Na těch děláte reactory a na stávajících děláte techlaby a zkoumáte stimpack a combat shield.
 
Zde většinou děláte další útok, vyrážíte před dokončením stimu a CC a jdete na zerga.
 
Někdy kolem tohoto bodu nastává rozhodnutí pro transition.
 
Pokud hraje zerg 2 base, kombinace marine - tank - medivac je velice silná jak pro útok, tak pro obranu.
Pokud zerg expanduje po mapě, tak chceme medivac - marine, abychom ho mohli napadat s malými skupinkami všude po mapě.
Můžete jet 2 starport banshee a pak switchnout do ravenů, což je v poměrně silná kombinace, i když zatím málo využívaná.
 
Vždy dělejte co nejrychlejší upgrady pro mariňáky, protože budou po většinu hry vaší základní jednotkou.
Nebojte se poměrně rychle vzít třetí expanzi.
Naučte se marine spread proti banelingům.
Poté, co si vyměníte armády, buďte co nejvíc agresivní. Jeho počet banelingů je malý a můžete ho chytit nepřipraveného. Navíc banelingové stojí gas, marines ne, využijte toho.
 
Thor drop
 
Jezdí se na LT jako odpověď na zergovu expanzi.
 
BO je:
Supply
Barracks
Rafinérie
Factory
Druhá rafinérie
Armory
Starport
Thor
Medivac
 
Dále stavíte thory, uděláte expanzi a jdete pushnout zerga s 4+ thory, mariňáky, medivaci a pár scv na opravu. Pokud jste to udělali dobře. Osobně začínám mít pocit, že tento opening je poměrně slabý a pokud se vám nepovede, tak téměř prohráváte hru. Navíc většina zergů se proti němu už naučila hrát, přesto je dobré mít ho ve svém arzenálu.
 
Pokračování hry může být jak do pěchoty, tak na mech, protože se jedná o variaci 1-1-1.
 
Blue hellion-> banshee
 
Tenhle BO zahrál Fenix proti madfrogovi.
Využívá toho, že zerg proti blue hellionům staví crawlery a roache a pak zaútočí s 2-4 bansheema, zatímco expanduje, případně i s mariňáky. Musíte si dávat pozor na roach attack, stejně jako se všemi hellion openingy. Tento build je hodně silný, pokud je krátká vzdušná vzdálenost mezi bázemi. Doporučuji přidávat ze začátku maraudery, postupně mariňáky, abyste neumřeli na mutalisky. Případně 2 thory, s kterými potom jdete push spolu s banshee a helliony, zatímco berete třetí. Z tohoto buildu se můžete transformovat do marine - tank, ale spíš doporučuji marine - raven.
 
Důležité věci:
 
Upgrady - je velký rozdíl bojovat s 3/3 marines
Bude vám stačit mnohem méně jednotek na odrážení více útoků
 
Tanky focusujte na banelingy/infestory
Rozdělení mariňáků do více skupin
 
Ve chvíli, kdy má zerg víc jak 2 báze, tak se dropy na 2 lokacích stávají nechutnou zbraní v rukou dobrých terranů. Buďte dobří terrani a otravujte zerga, co to jde. Odměnou vám budou rage quity, nadávání na imbalance, osobní útoky, trapné all-iny a podobně. Proti dobrým hráčům vám to hru přímo nevyhraje, ale může vám to zajistit tu malou výhodu, která k výhře povede.
 
Ideální složení armády ve střední fázi hry:
 
MMM
Marine/tank/medivac
Mech
Marine/raven

Co dělat proti:

 

Baneling
Tanky
  HSM (ravenova raketa)
  Banshee
  Stalifedrop (drop maraudera do grupy banelingů) 4 maraudeři~30 banelingů
  Walloff a 3+ bunkrů
  Marine split
Jak lze poznat?
Kdy očekávat?
Timing Push: 12-14 Banelings + 24-40 Zerglings
Baneling bust: 7:15~7:45 pokud to jde s expou, jinak můžou přijít mnohem dřív
Mutalisk Marine+Medivac to zvládá více než dobře
  Proti mass muttas přihoďte i pár thorů
  Udělejte protiútok a donuťte ho bojovat proti vaší armádě v přímé bitvě, tam mutaliskové rychle umřou
Jak lze poznat?

Kdy očekávat?
Minimum jednotek, crawleři jako obrana, rychlý upgrade na lair
Timing Push: 6-8 Mutalisks + spousta speedlingu jako podpora
8:45-9:30
Broodlord        
I když to tak nevypadá, tak odpověď nejsou čistí vikingové, ale kombinace thor+viking. Když budete dělat jen vikingy, tak on vás přemasuje corruptory anebo prostě switchne na ultralisky. Vaši vikingové budou téměř k ničemu, protože se s nimi musíte bránit. Když uděláte Thory a pár vikingů, tak díky jejich range můžete vesele pozabíjet air a jste připraveni na pozemní protiútok.
Ultralisk
Pokud máte mass Thorů a proti vám je mass ultralisků, použijte  250mm cannony.
  V mid game přidávejte další rax ke své třetí expanzi a dělejte na nich techlaby. Jakmile se objeví Ultraliskové, přehoďte na maraudery, měli byste být v pohodě.
Roach Marines. Ačkoli to tak nemusí vypadat, pokud máte stejné armády, tak mariňaci s upgrady roache likvidují.
Jak lze poznat?
Kdy očekávat?
7 Roach Rush, často bez upgradu na speedlingy
5:30~5:45 - bráníte se bunkrem a mariňáky/marauderem

 

 

V současné době terrani mají největší úspěchy s 2 barax FastExpand buildem a nebo kombinací banshee expand do Thor/tank- medivac -marine play.


Mariňáci by měli být základ vaší armády ve většině případů. Jsou levní, ochotni umřít za dobrou věc a nestojí plyn. Banelingové stojí plyn. Využijte toho a vyměňujte často armády s oponentem. Nebude mít dostatek plynu na další tech a za chvilku nebudou ani počty banelingů tak děsivé. Je to nepřímý útok na zergovu ekonomiku a foxer (fake.boxer) v GSL ukázal, že se to dá, stejně jako spousta jiných terranů, kteří jezdí marine-tank-medivac jako svou hlavní armádu.

Copyright © 2007-2019 Jata & Jetro | Administrace
Legacy of the Void, Heart of the Swarm, Wings of Liberty, StarCraft: Ghost are trademarks, and Battle.net, StarCraft, Brood War and Blizzard Entertainment are trademarks or registered trademarks of Blizzard Entertainment, Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.